Winchester Repeating Arms Company · Rifle · Out Of Production · 1910
| Weight (empty) | 3856 g (136.0 oz) |
| Overall Length | 980 mm (38.58") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 652 m/s (2139 fps) |
| Muzzle Energy | 2758 J (2034 ft·lbf) |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .401 Winchester Self-Loading
The Winchester Self-Loading Model 1910 was a heavier, more powerful evolution of the Model 1907 designed by T.C. Johnson. Chambered exclusively in the proprietary .401 Winchester Self-Loading cartridge, it was marketed as a hard-hitting medium-game rifle capable of taking moose and bear. Like its smaller siblings in the Self-Loading family, it operated on the simple blowback principle and fed from a 4-round detachable box magazine forward of the trigger guard.
Country of Origin: United States
Designer: Thomas Crossley Johnson