Winchester Repeating Arms Company · Shotgun · Discontinued · 1912
| Weight (empty) | 3400 g (119.9 oz) |
| Overall Length | 1257 mm (49.49") |
| Barrel Length | 762 mm (30.00") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Winchester Model 12 is an internal-hammer pump-action shotgun designed by Winchester engineer Thomas Crossley Johnson and introduced in 1912. Popularly named the 'Perfect Repeater' at its introduction, the Model 12 set the standard for pump-action shotguns over its 52-year high-rate production life. Distinguished by its all-machined steel construction with no stamped parts, the Model 12 earned a reputation for exceptional smoothness of action, reliability, and build quality that remains lege...
Country of Origin: United States
Designer: Thomas Crossley Johnson