Winchester Repeating Arms Company · Shotgun · Discontinued · 1897
| Weight (empty) | 3600 g (127.0 oz) |
| Overall Length | 998 mm (39.29") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 20 m (22 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Winchester Model 1897 is a pump-action shotgun designed by John Moses Browning and manufactured by the Winchester Repeating Arms Company from 1897 to 1957. An improved iteration of Browning's earlier Model 1893, the Model 1897 was strengthened to safely handle the higher pressures of smokeless powder ammunition. Produced in both 12-gauge and 16-gauge, in solid-frame and takedown configurations, with barrel lengths ranging from 20 to 30 inches, the Model 1897 became one of the most versatile ...
Country of Origin: United States
Designer: John Moses Browning