Winchester Repeating Arms · Shotgun · In Production · 2009
| Weight (empty) | 2835 g (100.0 oz) |
| Overall Length | 978 mm (38.50") |
| Barrel Length | 457 mm (17.99") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Winchester SXP (Super X Pump) is a pump-action shotgun manufactured for Winchester Repeating Arms by FN Herstal's subsidiary facilities and imported through the Browning Arms Company. Introduced in 2009 as the successor to the Winchester Model 1300 (which ceased production in 2006), the SXP features Winchester's signature inertia-assisted pump action that uses the shooter's recoil energy to initiate the rearward movement of the fore-end, resulting in faster cycling. The heart of the SXP is i...
Country of Origin: United States