Zastava Arms · Assault-Rifle · In Production · 2005
| Weight (empty) | 4050 g (142.9 oz) |
| Overall Length | 934 mm (36.77") |
| Barrel Length | 415 mm (16.34") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 720 m/s (2362 fps) |
| Muzzle Energy | 2067 J (1525 ft·lbf) |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x39mm
The Zastava M05 is an upgraded assault rifle based on the Kalashnikov gas-operated system, designed to modernize the Serbian military's M70 platform. Chambered in 7.62x39mm with a 415mm cold hammer-forged chrome-lined barrel, the M05 features a folding polymer stock, gas flow regulator, compensator, and tritium-illuminated iron sights. The E-series variants (E1, E2, E3) differ primarily in optics mounting: E1 has basic iron sights, E2 adds a side rail, and E3 features a full-length Picatinny rai...
Country of Origin: Serbia