Zastava Arms · Sniper-Rifle · In Production · 2012
| Weight (empty) | 13460 g (474.8 oz) |
| Overall Length | 1700 mm (66.93") |
| Barrel Length | 1007 mm (39.65") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 1500 m (1640 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12.7x108mm
The Zastava M12M is a heavy-caliber anti-materiel and long-range precision rifle chambered in 12.7x108mm and .50 BMG. Designed for engaging targets at extreme distances and defeating light armored vehicles, equipment, and fortified positions, the M12M features a bolt-action mechanism with a 5+1 magazine capacity. The 12.7x108mm variant has a 1,007mm barrel and weighs 13.46 kg, while the .50 BMG variant features a shorter 840mm barrel at 12.95 kg. The rifle incorporates an aluminum stock with an ...
Country of Origin: Serbia