Zastava Arms · Assault-Rifle · In Production · 2022
| Weight (empty) | 3900 g (137.6 oz) |
| Overall Length | 940 mm (37.01") |
| Barrel Length | 415 mm (16.34") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 720 m/s (2362 fps) |
| Muzzle Energy | 2067 J (1525 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x39mm
The Zastava M25 is a modular assault rifle representing the newest generation of Zastava's infantry weapons, merging the M19 (7.62x39mm) and M20 (6.5 Grendel) platforms into a single Modular Combat System. Chambered in 7.62x39mm, the M25 features a quick-change barrel system requiring no tools, switching between 254mm and 415mm barrel lengths. The gas-operated long-stroke piston action incorporates a non-reciprocating ambidextrous charging handle, a telescopic 5-position buttstock that folds to ...
Country of Origin: Serbia