Benelli Armi SpA · Sniper-Rifle · In Production · 2024
| Weight (empty) | 4309 g (152.0 oz) |
| Overall Length | 1175 mm (46.26") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 6.5 Creedmoor
The Benelli Lupo HPR (High Performance Rifle) establishes an enviable benchmark for factory-guaranteed sub-MOA (3/4-inch, 5-shot) long-range shooting. It features a heavy-contour barrel with straight-line fluting, a three-port muzzle brake, and a machined optics rail for direct-mounting scopes. Short-action calibers use 24-inch barrels with 5-round magazines; long-action calibers use 26-inch barrels with 4-round magazines.
Country of Origin: Italy