Benelli Armi SpA · Shotgun · In Production · 1999
| Weight (empty) | 3629 g (128.0 oz) |
| Overall Length | 1016 mm (40.00") |
| Barrel Length | 470 mm (18.50") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Benelli M1014 is the civilian version of the combat shotgun used by the U.S. Marine Corps around the world. It sets the standard for military shotgun performance and reliability. Standard equipment includes a skeletonized adjustable stock with a removable cheekpiece, adjustable ghost-ring and front sights, and a top-mounted Picatinny rail. Powered by Benelli's Auto-Regulating Gas-Operated (ARGO) system.
Country of Origin: Italy