Benelli Armi SpA · Shotgun · In Production · 1998
| Weight (empty) | 3820 g (134.7 oz) |
| Overall Length | 1010 mm (39.76") |
| Barrel Length | 470 mm (18.50") |
| Height | 222 mm (8.74") |
| Width | 51 mm (2.01") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Benelli M4 Super 90 is a semi-automatic combat shotgun designed and manufactured by Italian firearms company Benelli Armi SpA. Introduced in 1998, the M4 was specifically developed to meet the requirements of the United States Joint Service Combat Shotgun program, which it won in 1999 under the military designation M1014 JSCS (Joint Service Combat Shotgun). The first 20,000 units were delivered to the United States Marine Corps. The M4 features Benelli's proprietary Auto-Regulating Gas-Opera...
Country of Origin: Italy