Benelli Armi SpA · Shotgun · In Production · 2024
| Weight (empty) | 2858 g (100.8 oz) |
| Overall Length | 1194 mm (47.01") |
| Barrel Length | 660 mm (25.98") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Inertia Operated |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Benelli Montefeltro Ultra Light features a shortened barrel, reduced-length magazine tube and a featherweight carbon-fiber stepped rib, resulting in a shotgun weighing just 6.3 pounds for the 12-gauge model and 5.3 pounds for the 20-gauge. Designed for all-day upland hunts where every ounce matters.
Country of Origin: Italy