Fabbrica d'Armi Pietro Beretta · Pistol · Discontinued · 1979
| Weight (empty) | 1170 g (41.3 oz) |
| Overall Length | 240 mm (9.45") |
| Barrel Length | 156 mm (6.14") |
| Height | 170 mm (6.69") |
| Width | 37 mm (1.46") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 375 m/s (1230 fps) |
| Muzzle Energy | 565 J (417 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Beretta 93R is an Italian selective-fire machine pistol designed and manufactured by Fabbrica d'Armi Pietro Beretta in the late 1970s. The 'R' in its designation stands for 'Raffica,' Italian for 'burst,' reflecting its signature three-round burst fire capability. Developed primarily for Italian counterterrorism and special operations forces during the turbulent 'Years of Lead' period in Italy, the 93R is based on the Beretta 92 platform but extensively modified with a longer ported barrel, ...
Country of Origin: Italy