Manufacture d'armes de Saint-Etienne · Rifle · Out Of Production · 1915
| Weight (empty) | 3800 g (134.0 oz) |
| Overall Length | 1306 mm (51.42") |
| Barrel Length | 797 mm (31.38") |
| Magazine Capacity | 3 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 725 m/s (2379 fps) |
| Muzzle Energy | 3363 J (2480 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 8x50mmR Lebel
The Fusil Mle 1907/15 Berthier was the standardized World War I service rifle developed from André Berthier's turn-of-the-century bolt-action design, intended to supplement rather than replace the problematic tube-magazine Lebel Mle 1886/93 as France mobilized for war. Chambered in 8x50mmR Lebel and built at Saint-Étienne, Châtellerault, and Tulle as well as at U.S. plants under contract, the 1907/15 combined a conventional rotating bolt with two forward locking lugs and a Mannlicher-pattern en-...
Country of Origin: France
Designer: André Berthier