Manufacture d'armes de Saint-Etienne · Rifle · Out Of Production · 1916
| Weight (empty) | 3800 g (134.0 oz) |
| Overall Length | 1306 mm (51.42") |
| Barrel Length | 797 mm (31.38") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 716 m/s (2349 fps) |
| Muzzle Energy | 3280 J (2419 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 8x50mmR Lebel
The Berthier Mle 1916 is a French bolt-action service rifle designed by Émile Berthier and adopted in 1916 to address the limited 3-round magazine capacity of the earlier Mle 1907/15. Chambered in 8x50mmR Lebel and fed by a 5-round en-bloc clip through a spring-loaded trapdoor magazine, it remained in widespread French service through WWI and into the early years of WWII. The Berthier system was simpler and faster to manufacture than the tube-magazine Lebel rifle and saw production at French sta...
Country of Origin: France
Designer: Émile Berthier