Colt's Patent Fire Arms Manufacturing Company · Machine-Gun · Discontinued · 1940
| Weight (empty) | 8800 g (310.4 oz) |
| Overall Length | 1214 mm (47.80") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 860 m/s (2822 fps) |
| Muzzle Energy | 3594 J (2651 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30-06 Springfield
The Browning Automatic Rifle (BAR) M1918A2 is a gas-operated, magazine-fed, selective-fire automatic rifle designed by legendary American firearms inventor John Moses Browning in 1917. Originally conceived as a 'walking fire' weapon for advancing infantry in the trenches of World War I, the BAR arrived too late to influence that conflict but went on to become the standard squad automatic weapon of the United States military through World War II, the Korean War, and early Vietnam. The M1918A2, ad...
Country of Origin: United States
Designer: John Moses Browning