Browning Arms Company · Machine-Gun · Discontinued · 1936
| Weight (empty) | 14060 g (496.0 oz) |
| Overall Length | 1041 mm (40.98") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 250 rounds |
| Action Type | Recoil Operated |
| Firing Mechanism | Closed Bolt |
| Muzzle Velocity | 860 m/s (2822 fps) |
| Muzzle Energy | 3600 J (2655 ft·lbf) |
| Effective Range | 1000 m (1094 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30-06 Springfield
The Browning M1919A4 is an American .30 caliber air-cooled, recoil-operated, belt-fed medium machine gun developed by John Moses Browning and adopted by the United States military on September 5, 1935. Chambered in .30-06 Springfield, the M1919A4 was the definitive and most widely produced variant of the M1919 series, evolved from the water-cooled M1917 heavy machine gun to offer a lighter, more mobile weapon suited to modern mechanized warfare. With a 24-inch (610mm) barrel enclosed in a perfor...
Country of Origin: United States
Designer: John Moses Browning