Browning Arms Company · Machine-Gun · Out Of Production · 1943
| Weight (empty) | 14740 g (519.9 oz) |
| Overall Length | 1346 mm (52.99") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 250 rounds |
| Action Type | Recoil Operated |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 854 m/s (2802 fps) |
| Muzzle Energy | 3540 J (2611 ft·lbf) |
| Effective Range | 1370 m (1498 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30-06 Springfield
The Browning M1919A6 was a 1943 modification of the M1919A4 medium machine gun, intended to serve as a squad-level light machine gun replacement for the Browning Automatic Rifle. Standardized as 'Substitute Standard' in April 1943, it added a metal buttstock that clamped to the backplate, a bipod copied from the BAR, a carrying handle on the barrel jacket, a lighter barrel, and a muzzle booster to lift cyclic rate above the A4's 400-450 rpm. Despite being lighter than the A4, the gun still weigh...
Country of Origin: United States
Designer: John Moses Browning