CETME (Centro de Estudios Técnicos de Materiales Especiales) · Battle-Rifle · Out Of Production · 1955
| Weight (empty) | 4400 g (155.2 oz) |
| Overall Length | 1015 mm (39.96") |
| Barrel Length | 450 mm (17.72") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Roller Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 770 m/s (2526 fps) |
| Muzzle Energy | 2076 J (1531 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Stamped Steel |
Primary Caliber: 7.62x51mm CETME
The CETME Modelo A (also called CETME Mod. A or simply CETME A) was the initial pre-production prototype variant of the Spanish CETME roller-delayed blowback battle rifle, designed by German émigré engineer Ludwig Vorgrimler — a former Mauser engineer who had worked on the wartime StG.45(M) — at CETME (Centro de Estudios Técnicos de Materiales Especiales) in Madrid between 1952 and 1955. Chambered for the bespoke 7.62x51mm CETME reduced-power cartridge (dimensionally identical to 7.62x51mm NATO ...
Country of Origin: Spain
Designer: Ludwig Vorgrimler