Česká zbrojovka · Carbine · In Production · 2017
| Weight (empty) | 2750 g (97.0 oz) |
| Overall Length | 914 mm (35.98") |
| Barrel Length | 412 mm (16.22") |
| Height | 239 mm (9.41") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Closed Bolt |
| Muzzle Velocity | 400 m/s (1312 fps) |
| Muzzle Energy | 596 J (440 ft·lbf) |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The CZ Scorpion EVO 3 S1 Carbine is the civilian semi-auto carbine with 16.2" barrel, M-LOK handguard, and folding stock.
Country of Origin: Czech Republic