Ceska zbrojovka a.s. · Submachine-Gun · In Production · 2015
| Weight (empty) | 2270 g (80.1 oz) |
| Overall Length | 406 mm (15.98") |
| Barrel Length | 196 mm (7.72") |
| Height | 210 mm (8.27") |
| Width | 60 mm (2.36") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 366 m/s (1201 fps) |
| Muzzle Energy | 499 J (368 ft·lbf) |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The CZ Scorpion EVO 3 S1 is the semi-automatic civilian variant of the CZ Scorpion EVO 3 A1 select-fire submachine gun, developed by Ceska zbrojovka (CZUB) in the Czech Republic. Introduced to the civilian market in 2015, the S1 retains the A1's blowback operating system, polymer lower receiver, cold hammer-forged 196mm barrel, and fully ambidextrous controls, but is limited to semi-automatic fire only with a two-position safety selector (safe and fire). Available as both a pistol configuration ...
Country of Origin: Czech Republic