Daniel Defense · Carbine · In Production · 2024
| Weight (empty) | 2599 g (91.7 oz) |
| Overall Length | 679 mm (26.73") |
| Barrel Length | 262 mm (10.31") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The MK18 RIII evolves the legendary MK18 platform with a fully ambidextrous lower receiver and the new RIS III M-LOK handguard. Both left- and right-handed shooters can operate the bolt catch, safety selector, and magazine release without breaking their shooting grip. The slimmer M-LOK handguard reduces weight while maintaining the 10.3-inch barrel that defined the CQB standard.
Country of Origin: United States