FightLite Industries · Machine-Gun · Limited Production · 2002
| Weight (empty) | 5125 g (180.8 oz) |
| Overall Length | 838 mm (32.99") |
| Barrel Length | 413 mm (16.26") |
| Magazine Capacity | 200 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 940 m/s (3084 fps) |
| Muzzle Energy | 1767 J (1303 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The FightLite MCR (Mission Configurable Rifle), formerly known as the Ares Shrike, is a belt-fed conversion of the AR-15/M16 platform that operates from a closed-bolt with a side-mounted short-stroke gas piston. Capable of feeding from either standard AR-15 STANAG box magazines or M27-linked disintegrating belts (the same as the FN Minimi/M249), the MCR offers the firepower of a squad automatic weapon in a package that fits any milspec AR-15 lower receiver without modification. Now in its 6th ge...
Country of Origin: United States
Designer: Geoffrey A. Herring