FightLite Industries · Carbine · In Production · 2019
| Weight (empty) | 1769 g (62.4 oz) |
| Overall Length | 514 mm (20.24") |
| Barrel Length | 184 mm (7.24") |
| Height | 114 mm (4.49") |
| Width | 57 mm (2.24") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 800 m/s (2625 fps) |
| Muzzle Energy | 1280 J (944 ft·lbf) |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The FightLite SCR Raider is the compact, pistol-classified version of the FightLite SCR platform. With a 7.25" barrel, 4150 vanadium gas-ferritic nitrocarburized bore, MIL-Spec 8-lug rotating bolt, and a free-floating M-LOK handguard, it delivers AR-15 firepower in an exceptionally lightweight 3.9 lb (1.77 kg) package only 20.25" long. The Raider retains the SCR's signature in-line stock geometry without a pistol grip, classifying it as a pistol under U.S. federal law while still offering the mo...
Country of Origin: United States
Designer: Geoffrey A. Herring