FightLite Industries · Rifle · In Production · 2014
| Weight (empty) | 2680 g (94.5 oz) |
| Overall Length | 959 mm (37.76") |
| Barrel Length | 413 mm (16.26") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 940 m/s (3084 fps) |
| Muzzle Energy | 1767 J (1303 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The FightLite SCR (Sport Configuration Rifle) is a hybrid AR-15 platform that pairs a standard AR upper receiver with a proprietary lower receiver featuring a traditional in-line rifle stock and no separate pistol grip. Designed for hunters and shooters in restrictive U.S. jurisdictions where 'assault weapon features' are regulated, the SCR delivers AR-15 modularity in a 'featureless' configuration that is legal in California, New York, New Jersey, Massachusetts, and other restrictive states. Th...
Country of Origin: United States
Designer: Geoffrey A. Herring