Glock Ges.m.b.H. · Pistol · In Production · 2025
| Weight (empty) | 575 g (20.3 oz) |
| Overall Length | 163 mm (6.42") |
| Barrel Length | 87 mm (3.43") |
| Height | 106 mm (4.17") |
| Width | 33 mm (1.30") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Glock G26 V MOS is the optics-ready variant of the V-series G26 subcompact 9mm pistol, released in 2025. The MOS (Modular Optic System) slide is precision-machined to accept popular micro red dot sight footprints, bringing modern optics capability to the Baby Glock platform. The G26 V MOS retains the same compact dimensions as the standard G26 V -- 6.42 inches (163mm) overall and 4.17 inches (106mm) tall -- while adding the ability to mount reflex sights for faster target acquisition. The MO...
Country of Origin: Austria
Designer: Gaston Glock