Heckler & Koch GmbH · Sniper-Rifle · In Production · 1985
| Weight (empty) | 7200 g (254.0 oz) |
| Overall Length | 1230 mm (48.43") |
| Barrel Length | 650 mm (25.59") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Roller Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 868 m/s (2848 fps) |
| Muzzle Energy | 3580 J (2640 ft·lbf) |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The Heckler & Koch PSG1 (Prazisionsschutzengewehr 1, or Precision Marksman Rifle 1) is a semi-automatic sniper rifle developed in response to the 1972 Munich Olympics massacre. During the crisis, West German police lacked the precision shooting capability to neutralize the Palestinian terrorists holding Israeli athletes hostage, resulting in the deaths of all eleven hostages. Heckler & Koch was subsequently commissioned to develop a high-accuracy, semi-automatic precision rifle for law enforceme...
Country of Origin: Germany