Hotchkiss et Cie · Machine-Gun · Discontinued · 1914
| Weight (empty) | 23580 g (831.8 oz) |
| Overall Length | 1270 mm (50.00") |
| Barrel Length | 775 mm (30.51") |
| Magazine Capacity | 24 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 700 m/s (2297 fps) |
| Muzzle Energy | 3136 J (2313 ft·lbf) |
| Effective Range | 2000 m (2187 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 8x50mmR Lebel
The Mitrailleuse Hotchkiss Modele 1914 was the French Army's standard heavy machine gun of the First World War and one of the most successful gas-operated machine gun designs of the early twentieth century. Developed by the Parisian firm Hotchkiss et Cie (founded in 1867 by the American arms engineer Benjamin B. Hotchkiss), the Mle 1914 was the culmination of a design lineage begun in 1893 by the Austrian Baron Adolf Odkolek von Ujezd and refined through successive Hotchkiss models (Mle 1897, Ml...
Country of Origin: France
Designer: Laurence V. Benet and Henri A. Mercie