Springfield Armory · Rifle · Discontinued · 1936
| Weight (empty) | 4370 g (154.1 oz) |
| Overall Length | 1107 mm (43.58") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 8 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 853 m/s (2799 fps) |
| Muzzle Energy | 3550 J (2618 ft·lbf) |
| Effective Range | 402 m (440 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30-06 Springfield
The M1 Garand, officially designated as United States Rifle, Caliber .30, M1, is a gas-operated, semi-automatic rifle that was the standard service rifle of the United States Armed Forces during World War II and the Korean War. Designed by Canadian-American engineer John C. Garand at Springfield Armory, it was the first semi-automatic rifle to be generally issued to infantry in the world, giving American soldiers a significant advantage in firepower over enemies armed with bolt-action rifles. Ch...
Country of Origin: United States
Designer: John C. Garand