O.F. Mossberg & Sons · Shotgun · In Production · 2020
| Weight (empty) | 3402 g (120.0 oz) |
| Overall Length | 1245 mm (49.02") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 9 rounds |
| Action Type | Gas Operated |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Mossberg 940 JM Pro is a gas-operated semi-automatic 12-gauge competition shotgun developed in collaboration with world champion speed shooter Jerry Miculek. Purpose-built for 3-gun and multi-gun competition, the 940 JM Pro features a 24-inch ported barrel for reduced muzzle rise, a self-regulating gas system with nickel-boron coated internals capable of running 1,500 rounds between cleanings, an oversized and beveled loading gate designed for quad-loading, extended bolt release, and oversiz...
Country of Origin: United States
Designer: Jerry Miculek (collaboration)