Steyr-Solothurn Waffen AG · Submachine-Gun · Out Of Production · 1930
| Weight (empty) | 4400 g (155.2 oz) |
| Overall Length | 808 mm (31.81") |
| Barrel Length | 200 mm (7.87") |
| Magazine Capacity | 32 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 420 m/s (1378 fps) |
| Muzzle Energy | 754 J (556 ft·lbf) |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x25mm Mauser Export
The Steyr-Solothurn MP 34 was a high-quality select-fire submachine gun designed at Rheinmetall by Louis Stange and produced by Waffenfabrik Steyr in Austria, sold internationally as the Steyr-Solothurn S1-100. Chambered most famously in the powerful 9x25mm Mauser Export cartridge, it featured a side-mounted magazine, a wooden full stock with an integrated magazine loader, and a perforated barrel jacket. Often called the 'Rolls-Royce of submachine guns' due to its precision machining and high bu...
Country of Origin: Austria
Designer: Louis Stange