Factory 54 (Maadi Company for Engineering Industries) · Carbine · Out Of Production · 1960
| Weight (empty) | 4200 g (148.2 oz) |
| Overall Length | 1035 mm (40.75") |
| Barrel Length | 520 mm (20.47") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 690 m/s (2264 fps) |
| Muzzle Energy | 1900 J (1401 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x39mm
The Rashid (also spelled Rasheed) is an Egyptian semi-automatic carbine developed in the late 1950s as a scaled-down derivative of the Hakim rifle, re-engineered to fire the lighter Soviet 7.62x39mm M43 cartridge that was becoming standard across Warsaw Pact and non-aligned Arab armies. Like the Hakim, it uses a direct-impingement gas system with a tilting bolt, but features a folding bayonet patterned after the Soviet SKS and a 10-round detachable box magazine that can be topped off with stripp...
Country of Origin: EG