Oesterreichische Waffenfabriks-Gesellschaft (Steyr) · Machine-Gun · Out Of Production · 1912
| Weight (empty) | 19900 g (702.0 oz) |
| Overall Length | 1070 mm (42.13") |
| Barrel Length | 526 mm (20.71") |
| Magazine Capacity | 250 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 620 m/s (2034 fps) |
| Muzzle Energy | 3036 J (2239 ft·lbf) |
| Effective Range | 2000 m (2187 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 8x50mmR Mannlicher
The Schwarzlose Maschinengewehr M.07/12 was the standard heavy machine gun of the Austro-Hungarian Imperial and Royal Army throughout the First World War and the principal HMG of several smaller European powers well into the Second World War. Designed by German engineer Andreas Wilhelm Schwarzlose and manufactured by Oesterreichische Waffenfabriks-Gesellschaft (Steyr) beginning in 1905, the gun is notable as one of the very few successful retarded-blowback heavy machine guns ever fielded. Rather...
Country of Origin: Austria
Designer: Andreas Wilhelm Schwarzlose