SIG Sauer · Pistol · In Production · 1992
| Weight (empty) | 907 g (32.0 oz) |
| Overall Length | 180 mm (7.09") |
| Barrel Length | 99 mm (3.90") |
| Height | 137 mm (5.39") |
| Width | 38 mm (1.50") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 351 m/s (1152 fps) |
| Muzzle Energy | 496 J (366 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The SIG Sauer P229 is a compact, double-action/single-action semi-automatic pistol derived from the full-size P226 platform. Introduced in 1992 as a direct evolution of the P228, the P229 was the first SIG Sauer pistol manufactured entirely at the company's Exeter, New Hampshire facility and the first production handgun chambered in .357 SIG. Distinguished by its CNC-milled stainless steel slide (versus the P228's stamped carbon steel slide), the P229 features a lightweight aluminum alloy frame,...
Country of Origin: Germany