SIG Sauer · Pistol · In Production · 2024
| Weight (empty) | 655 g (23.1 oz) |
| Overall Length | 183 mm (7.20") |
| Barrel Length | 109 mm (4.29") |
| Height | 130 mm (5.12") |
| Width | 28 mm (1.10") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 375 m/s (1230 fps) |
| Muzzle Energy | 524 J (386 ft·lbf) |
| Effective Range | 35 m (38 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The SIG Sauer P365 Fuse is a high-capacity, compensated variant of the P365 platform, released in June 2024 as the most advanced pistol in the P365 family. Chambered in 9x19mm Parabellum, the P365 Fuse features an integrated compensator built into its extended 6-7/8-inch optics-ready slide, which vents propellant gases upward to dramatically reduce muzzle rise and enable faster follow-up shots. The 4.3-inch DLC-finished carbon steel barrel provides an excellent 6.0-inch sight radius for improved...
Country of Origin: United States