Smith & Wesson · Pistol · In Production · 2019
| Weight (empty) | 734 g (25.9 oz) |
| Overall Length | 168 mm (6.61") |
| Barrel Length | 91 mm (3.58") |
| Height | 127 mm (5.00") |
| Width | 33 mm (1.30") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 290 m/s (951 fps) |
| Muzzle Energy | 491 J (362 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: .40 S&W
The Smith & Wesson M&P40 M2.0 Subcompact is a subcompact, polymer-framed, striker-fired semi-automatic pistol chambered in .40 S&W. Introduced in 2019 alongside the 9mm Subcompact variant, the M&P40 M2.0 Subcompact combines the stopping power of the .40 S&W cartridge with the smallest frame size in the M&P M2.0 family. The pistol features a 3.6-inch stainless steel barrel with Armornite corrosion-resistant finish, 6.6-inch overall length, and 10+1 round capacity from flush-fit magazines. It inhe...
Country of Origin: United States