Smith & Wesson · Pistol · In Production · 1950
| Weight (empty) | 557 g (19.6 oz) |
| Overall Length | 176 mm (6.93") |
| Barrel Length | 48 mm (1.89") |
| Height | 109 mm (4.29") |
| Width | 33 mm (1.30") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 228 m/s (748 fps) |
| Muzzle Energy | 210 J (155 ft·lbf) |
| Effective Range | 15 m (16 yd) |
| Frame Material | Carbon Steel |
Primary Caliber: .38 Special
The Smith & Wesson Model 36 is a five-shot, double-action/single-action revolver chambered in .38 Special, built on Smith & Wesson's small J-frame. Introduced at the International Association of Chiefs of Police (IACP) convention in 1950 as the 'Chiefs Special,' the Model 36 was designed to provide .38 Special firepower in the smallest and lightest possible package for concealed carry. The J-frame was a new design created specifically for this revolver, as the older I-frame could not safely hand...
Country of Origin: United States