Smith & Wesson · Pistol · In Production · 1965
| Weight (empty) | 680 g (24.0 oz) |
| Overall Length | 191 mm (7.52") |
| Barrel Length | 76 mm (2.99") |
| Height | 121 mm (4.76") |
| Width | 33 mm (1.30") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 332 m/s (1089 fps) |
| Muzzle Energy | 565 J (417 ft·lbf) |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Stainless Steel |
Primary Caliber: .357 Magnum
The Smith & Wesson Model 60 is a five-shot, double-action/single-action J-frame revolver chambered for both .357 Magnum and .38 Special, constructed entirely of stainless steel. Introduced in 1965, the Model 60 holds a unique place in firearms history as the first regular production all-stainless-steel revolver ever manufactured. Originally chambered only for .38 Special with a 1.875-inch barrel, the Model 60 was upgraded in 1996 with the stronger J-Magnum frame and a lengthened cylinder to acco...
Country of Origin: United States