Stag Arms · Rifle · In Production · 2003
| Weight (empty) | 2858 g (100.8 oz) |
| Overall Length | 902 mm (35.51") |
| Barrel Length | 406 mm (15.98") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 940 m/s (3084 fps) |
| Muzzle Energy | 1767 J (1303 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Stag Arms STAG-15 is the company's flagship AR-15 platform rifle family chambered in 5.56x45mm NATO/.223 Remington. The base rifle uses a forged and Mil-Spec 7075-T6 aluminum receiver set, an M16 bolt carrier group, a 16-inch 4150 steel button-rifled barrel with 1/7 twist, a mid-length direct-impingement gas system, and Magpul MOE SL furniture. Stag is uniquely known for offering true left-handed variants with mirror-image upper receivers, ejection ports, and bolts.
Country of Origin: United States