Sterling Armaments Company · Submachine-Gun · Out Of Production · 1966
| Weight (empty) | 3600 g (127.0 oz) |
| Overall Length | 864 mm (34.02") |
| Barrel Length | 198 mm (7.80") |
| Magazine Capacity | 34 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 296 m/s (971 fps) |
| Muzzle Energy | 326 J (240 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Sterling L34A1 (also designated Sterling Mk.5) is the integrally suppressed variant of the L2A3 Sterling submachine gun. Developed in the early 1960s and adopted by the British Army in 1966, it replaced the Sten Mk.IIS in special operations service. The barrel is ported with 72 small holes that vent powder gases into a wrapped expansion chamber and diffuser system, reducing muzzle velocity to subsonic levels. The result is a weapon so quiet that the loudest sound during firing is the cycling...
Country of Origin: United Kingdom
Designer: George William Patchett