Sterling Armaments Company · Submachine-Gun · Discontinued · 1953
| Weight (empty) | 2720 g (95.9 oz) |
| Overall Length | 690 mm (27.17") |
| Barrel Length | 198 mm (7.80") |
| Height | 133 mm (5.24") |
| Width | 32 mm (1.26") |
| Magazine Capacity | 34 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 390 m/s (1280 fps) |
| Muzzle Energy | 567 J (418 ft·lbf) |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Sterling L2A3 (Sterling Mk 4) is a British submachine gun that served as the standard-issue submachine gun of the British Armed Forces from 1953 to 1994, replacing the legendary Sten gun. Designed by George William Patchett at the Sterling Armaments Company in Dagenham, Essex, the Sterling operates on a simple blowback principle firing from an open bolt in either semi-automatic or full-automatic modes at a cyclic rate of 550 rounds per minute. Chambered in 9x19mm Parabellum, the weapon feeds...
Country of Origin: United Kingdom
Designer: George William Patchett