A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 1050 g (37.0 oz) |
| Overall Length | 286 mm (11.26") |
| Barrel Length | 140 mm (5.51") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Stainless Steel |
Primary Caliber: .45 Colt
The Uberti 1873 El Patrón Competition is a stainless steel competition revolver with easy-view sights, wide trigger and hammer spur, optimized for Cowboy Action Shooting matches.
Country of Origin: Italy