Winchester Repeating Arms · Carbine · Discontinued · 1944
| Weight (empty) | 2600 g (91.7 oz) |
| Overall Length | 905 mm (35.63") |
| Barrel Length | 458 mm (18.03") |
| Height | 175 mm (6.89") |
| Width | 45 mm (1.77") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 607 m/s (1991 fps) |
| Muzzle Energy | 1311 J (967 ft·lbf) |
| Effective Range | 275 m (301 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30 Carbine
The M2 Carbine is the select-fire evolution of the M1 Carbine, developed in late 1944 to provide infantry with a compact, high-rate-of-fire weapon capable of both semi-automatic precision and full-automatic suppression. Retaining the Williams short-stroke gas piston system and .30 Carbine chambering of its predecessor, the M2 added a four-part fire-control group modification comprising a disconnector, disconnector lever, selector switch, and sear, mounted on the left side of the receiver and all...
Country of Origin: United States
Designer: Inland Manufacturing Division team (based on David Marshall Williams' M1 Carbine short-stroke piston action)