Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2019
| Weight (empty) | 2800 g (98.8 oz) |
| Barrel Length | 525 mm (20.67") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 330 m/s (1083 fps) |
| Muzzle Energy | 141 J (104 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The CZ 457 is a modular bolt-action rimfire rifle platform succeeding the legendary CZ 455. Featuring user-swappable barrels, a fully adjustable trigger (8-15 N), and cold hammer-forged barrels with a 1 MOA accuracy guarantee, the 457 is available in over 20 configurations ranging from traditional hunting to precision competition. Available in .22 LR, .22 WMR, and .17 HMR.
Country of Origin: Czech Republic